Słownik pojęć
przetestowały
Objaśnienie faktoringu i innych pojęć
Na tej stronie znajdziesz wyjaśnienie wszystkich istotnych pojęć związanych z faktoringiem.
Regulamin
Ogólne warunki regulaminu, mają ogromne znaczenie dla firmy faktoringowej. Stanowią one podstawę prawną dotyczącą faktur, a faktury są ponownie, najważniejszym aktywem firmy faktoringowej.
Finanse oparte na zasobach
Finanse oparte na zasobach to kolejne słowo istotne dla faktoringu. Aktywa spółki, która ma być finansowana, są punktem wyjścia dla finansisty. W wielu przypadkach są to faktury, zasoby magazynowe lub zakupy w przedsprzedaży.
Porozumienia bazylejskie
We wszystkich codziennych czynnościach banki ponoszą ryzyko finansowe i operacyjne, które może prowadzić do strat. Aby zarządzać tym ryzykiem, zawarto umowy: Bazylea I, II i III. Zachęcają one banki do prawidłowej identyfikacji ryzyka. Odbywa się to między innymi poprzez ocenianie swoich klientów. Ocena opiera się nie tylko na danych rocznych. Ważna jest również min. pozycja wierzycieli i ich zasoby. Ponieważ profil ryzyka klienta jest obecnie uwzględniony w kosztach kredytu bankowego, umowy bazylejskie mają więc realne konsekwencje dla ich udzielania. Dostęp do kredytu stał się droższy i trudniejszy.
Inkaso (również inkaso dokumentowe)
Warunkowa forma płatności, polegająca na pobraniu określonej należności przez instytucję inkasującą działającą na rzecz zleceniodawcy w zamian za wydanie wskazanemu podmiotowi przedmiotu inkasa, na warunkach określonych przez zleceniodawcę.
Zarządzanie kredytami
Zarządzanie kredytami polega na optymalizowaniu, zarządzaniu i kontrolowaniu przepływu pieniędzy, zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym. Przeczytaj więcej o zarządzaniu kredytami tutaj.
Windykacja dokumentów
Bank dostawcy otrzymuje polecenie dostarczenia kupującemu określonych dokumentów w tym samym czasie, co płatności kupującego. Dostawca musi wtedy poczekać i sprawdzić, czy dokumenty z przesyłki są rzeczywiście opłacone. Jeśli dokumenty nie zostaną zapłacone, dostawca je zwróci.
Wskaźnik cyklu regulowania należności
Wskaźnik z grupy wskaźników sprawności działania. Występuje w dwóch wersjach: w razach obrotu (wskanik rotacji niezależności – często traktowany jako odrębny wskaźnik) oraz w dniach.
Jak długo zajmie zanim przeciętni dłużnicy spłacą swoje należności? Wskaźnik cyklu regulowania należności w dniach (ang. days sales outstanding, DSO) ma postać: przeciętny stan należności podzielony przez y I pomnożony przez liczbę dni badanego okresu. Na przykład zaległość wynosi 100 000 EUR, obrót wynosi 1 000 000 EUR tak więc DSO wynosi 36,5 dnia.
Faktoring
Wykup przez podmiot świadczący usługę faktoringu (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw (faktorantów) należnych im od kontrahentów (odbiorców) z tytułu dostaw i usług oraz na świadczeniu na ich rzecz dodatkowych usług (np. inkaso należności, monitoring płatności, prowadzenie rozliczeń, pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności).
Faktoring pełny
Przejęcie przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów objętych umową faktoringu. Jest to możliwe dzięki ubezpieczeniu należności przez samego faktora, bądź wykorzystaniu istniejącej polisy ubezpieczenia należności zawartej przez przedsiębiorcę z ubezpieczycielem.
Zakup finansowania
Niektóre firmy faktoringowe oferują opcję finansowania wcześniejszych zakupów dokonanych za granicą. Warunkiem jest podpisanie zamówień i zastawienie ich na rzecz firmy faktoringowej. W przeciwieństwie do banku firma faktoringowa wykorzysta tylko część dostępnego kredytu (ok. 20% zamiast 100%) do sfinansowania tej transakcji. Finansowanie zakupu jest powszechne w przypadku rynku tekstyliów. Finansowanie zakupu jest zawsze oferowane w połączeniu z finansowaniem dłużnika.
Akredytywa
Forma płatności w rozliczeniach zarówno zagranicznych, jak i w krajowych. Jest ona wykorzystywana przy zawieraniu transakcji, którym towarzyszy różnego rodzaju zwiększone ryzyko (np. związane z kontrahentem, właściwą realizacji kontraktu, jakością produktów, opóźnieniem, brakiem zapłaty), gdyż je redukuje.
Jest to instrument, który ułatwia bezgotówkowe roliczenia gdyż jest pisemnym zobowiązaniem banku, którego klientem jest kupujący (lub importer) do wypłacenia wskazanemu sprzedającemu (lub eksporterowi) określonej kwoty, w uzgodnionym terminie i zgodnie z warunkami akredytywy.
Zastaw publiczny / zgłoszone umowy
Większość firm faktoringowych prosi o zastaw publiczny za pomocą tzw. Klauzuli zastawu na fakturze.
Ciche umowy zastawu / niezgłoszone umowy
Czasami firma faktoringowa może również zadowolić się cichym zastawem. Wówczas nie musisz powiadamiać dłużników, że korzystasz z usług firmy faktoringowej.
Płatności T / T
Forma T/T – skrót oznacza Transfer telegraficzny (z ang. Telegraphic Transfer) lub Transfer Telex. Bankowy termin „T/T” oznacza wiadomość elektroniczną wysyłaną z jednego banku do drugiego w celu dokonania przelewu. Ta forma płatności popularna jest w handlu zagranicznym.
Sprzedaż faktury
Sprzedaż faktury oznacza, że sprzedajesz fakturę firmie faktoringowej. Faktura zostanie następnie zapłacona w części lub w całości z pewną zniżką.
Sprzedaż dłużników
Sprzedaż dłużników oznacza, że firma decyduje się na przekazanie zarządzania dłużnikami, więc przedsiębiorca nie musi się już martwić procesem windykacji i ryzykiem kredytowym. Firma faktoringowa spłaca dłużników i nie musisz czekać na swoje pieniądze. Pozwala to firmie na szybszy rozwój.